Iznācis SVIESTS 7


 Iznākusi jau septītā etnomūzikas izlase SVIESTS 7

Šovasar vēl pirms Jāņiem iznākusi jau septītā etnomūzikas izlase SVIESTS 7. Tāpat kā visos iepriekšējos SVIESTA izdevumos, kuri iznāk ik pārgadus, arī šajā ir iekļauti ļoti dažādi „sviestiņi” – kopā 21 skaņdarbs, ko žanriski varētu apzīmēt ar vārdiem etnomūzika, postfolklora vai pasaules mūzika. Mūzikā galvenokārt, protams, ir izmantots latviešu tautas mūzikas materiāls – melodijas, vārdi vai instrumenti, taču nevairoties no mūsdienu muzikālo strāvojumu ietekmes.

Piedāvājam noklausīties dažas dziesmas no albuma SVIESTS 7.

grupas “Rāva” dziesma „Sniegi Sniga”

Dziesmas „Sniegi Sniga” melodija saglabāta oriģināla pēc Emiļa Melngaiļa pieraksta no 1931. gada, kad to viņam teica Paulīna Setkavska Rubeņos.

grupas “Tautumeitas” dziesma „Pelīte”

Grupas dalībniece Asnate Rancāne stāsta par dziesmas tapšanu: “Šūpuļdziesma „Pelīte” tapa laikā, kad vairākus mēnešus ceļoju pa Āfriku. Dziesmas pamatā dzirdams Āfrikā populārs tradicionālais instruments mbira (īkšķu klavierītes), kam ir ļoti skaista, nomierinoša skaņa, un ko tradicionāli spēlē ilgstoši un repetatīvi, tādējādi meditējot un izveidojot saikni ar augstākiem spēkiem. Dziesma tapa kādā lietainā vakarā, kurš tika pavadīts teltī, slēpjoties no negaisa. Kā jau zināms, lietus bieži vien mēdz izraisīt nostaļģiskas sajūtas, tāpēc iespējams arī „Pelītē” varam saklausīt ilgas pēc mājām un ģimenes. Dziesmas solo daļu izpilda mana māsa Aurēlija Rancāne, kurai perfekti izdevās pārņemt un atspoguļot šo stāstu un sajūtu savā balsī.”

Elzas Rozentāles un etno-džeza grupas „Bur Mani” skaņdarbs lībiešu valodā, kurš tapis sadarbībā ar DJ Monsta „Īdõnõ izānõ”.

Pati māksliniece Elza Rozentāle ne jau pirmo reizi piedalās albumā „Sviests”: “Sviesta izlasē pirmo reizi piedalījos kopā ar folkloras kopu „Kokle” 2007. gadā. Šogad biju ļoti priecīga, ka esmu uzaicināta atkal, bet šoreiz ar savu dibināto etnodžeza grupu „Bur Mani”. Ierakstīt izvēlējāmies lībiešu tautasdziesmu „Īdõnõ izānõ”, ko iemācījos Trejdeviņu spēlmanīšu folkloras nometnē no skolotājas Julgī Staltes – toreiz man bija kādi desmit gadi. Paldies viņai un Lindai Zonnei, kuras ar savām lībiešu valodas zināšanām dikti palīdzēja sakārtot vārdu izrunu kaut nedaudz tuvāk patiesībai. Bet vislielākais prieks ir par grupasbiedra un kontrabasista Toma Poiša izveidoto aranžiju, kā arī ģitārista Kaspara Vizuļa un bundzinieka Kaspara Kurdeko ieguldījumu dziesmas apdarē. Gribējām atstāt skanējumā lībiešu pamatīgumu un skarbumu, tajā pašā laikā to modernizējot, kas, manuprāt, ir izdevies, arī papildinot ierakstu ar DJ Monsta elektronisko apstrādi vokālajai partijai.

grupas Artemisia Absinthium dziesma “Cipu capu vāverīte”