Izdots unikāls lībiešu mūzikas albums Jūrd. Saknes. Roots


No šīs nedēļas labākajos mūzikas veikalos un Lauska.lv pieejams īpašs muzikāls vēstījums CD formātā – JŪRD/SAKNES/ROOTS, kurā apvienotas Kurzemes un Vidzemes lībiešu, kā arī tām radniecīgu Latvijā dzīvojošo tautu melodijas komponistu Uģa Prauliņa, Laimas Jansones, Edgara Beļicka interpretācijā. Albumā iekļautajās tautas dziesmu apdarēs un oriģinālkompozīcijās eklektiski apvienojas kora, tautas un pasaules mūzikas elementi.

JŪRD/SAKNES/ROOTS idejas autore un mākslinieciskā vadītāja ir Saulkrastu jauktā kora ANIMA diriģente, vokālās grupas Latvian Voices un vintage ansambļa Neaizmirstulītes dziedātāja Laura Leontjeva.

“Šīs idejas pirmsākumi meklējami jau 2014. gadā, kad koncertprogrammā “Saules krastos” apzinājām Saulkrastu apvidus kultūrvēsturiskās vērtības. Īpaši tuva kļuva Vidzemes lībiešu tēma, tāpēc uzrunāju komponistu Uģi Prauliņu radīt mūziku, kurā izmantotas lībiešu tautasdziesmas” stāsta Laura Leontjeva. Neliels video ieskats CD tapšanā.

Līdzās Laimas Jansones un Edgara Beļicka radītajām lībiešu tautas mūzikas interpretācijām, albumā dzirdama komponista Uģa Prauliņa radītā kompozīcija “Līvu sasaukšanās”, kas balstīta vairāku lībiešu tautu muzikālajā tradīcijā. “Vēlējos atrast tieši Vidzemes lībiešu dziesmas vai tekstus, bet izdevās sasaukt kopā visus Latvijas somugrus – līvus, leivus, lucus: somugru dienvidu robežas ciltis ar to atbalsīm Sāremā un Pērnava” atklāj komponists Uģis Prauliņš.

“Latvija ir līvu un latviešu tēvzeme – zeme, kurai dota visa sirds. Un te simtu pirmajā šīs zemes veiksmes stāsta, brīvvalsts gadā, jau atkal ieskanas līvu mēle. Tas ir signāls, tā ir cerība nākotnei, ka tieši šeit rodas rītdiena – divu brīnumainu kultūru mijiedarbības evolūcija. Let the Liv and Lett Live!” Julgī Stalte.

Ieraksta tapšanā piedalījās Saulkrastu jauktais koris ANIMA, Uģis Prauliņš (klavieres), Latvīte Cirse (kokles), Andris Grunte (bass), Mārtiņš Miļevskis (sitamie instrumenti), Leanne Barbo (vargans), Andis Klučnieks (flautas, stabules), Indulis Cintiņš (vijole), Otto Trapāns (vijole), Ivars Brīnums (alts), Jānis Rinkulis (čells),Edgars Beļickis (klavieres). Kā arī solisti Julgī Stalte, Ilona Dzērve, Elīna Ose, Laura Leontjeva, Laila Zālīte, Dace Černišova, Matīss Tučs, Eduards Plankājs, Kārlis Taube, Tomass Sergejevs, Valts Ernštreits.

JŪRD/SAKNES/ROOTS skaņu režisors Kaspars Bārbals, studija “Lauska” un Latvijas Radio 1. Studija.