A / B / C / D / E / F / G / H / I / J / K / L / M / N / O / P / R / S / T / V / Z



Laiksne

Laiksne

Lauma Garkalne vijole, balss
Baiba Indrevica kokle, balss
Dina Liepa stabule, balss
Vineta Romane balss
Aija Rozentāle balss
Kaspars Indrevics perkusijas, balss
Gatis Gaujenieks basģitāra

Folkloras grupas Laiksne pirmsākumi meklējami Rīgas 1.pedagoģiskās skolas folkloras kopas darbībā, toties pati Laiksne pastāv kopš 1993.gada oktobra. Sākotnēji tajā bija studenti no dažādām Latvijas augstskolām, laika gaitā sastāvs ir bijis ļoti mainīgs, taču no pašreizējiem dalībniekiem puse grupā bijuši jau no tās pirmsākumiem.
Nosaukums Laiksne – skanīgs, simboliski un emocionāli ietilpīgs vārds – ir nācis no Austrumlatvijas novadu izloksnēm un nozīmē “ūdensroze”. Arī dziesmas grupas repertuārā galvenokārt nāk no Latgales, kur līdz mūsdienām labāk saglabājies sens tradicionālās mūzikas slānis. Melodijas grupas dalībnieki meklē folkloras materiālu publicējumos, dažādu ekspedīciju materiālos un teicēju audioierakstos, pēcāk tās apdarina un izpilda savā variantā. Repertuāra pamatu veido tradicionālas sieviešu, talku un precību dziesmas, arī gadskārtu ieražu dziesmas un danči. Visbiežāk grupa izmanto instrumentālu pavadījumu, taču ir arī saucamās dziesmas balsīm vien.
Laiksnes dalībnieki aktīvi piedalās Latvijas folkloras dzīvē: dažādās nometnēs, festivālos, projektos, sadarbojas ar citiem mūziķiem. Grupas dalībnieki bieži vien gādā par tradicionālo noskaņu daudzos cilvēku dzīves svarīgākajos godos un rituālos. Gan kāzās, gan kristībās, gan bērēs.
Laiksne piedalījusies daudzos festivālos ne vien Latvijā, bet arī Lietuvā, Igaunijā, Čehijā, Polijā, Slovēnijā, Krievijā, Baltkrievijā un Zviedrijā. Tai iznākuši četri albumi: Kyukova dzagyuze (2001), Jāņu nakti zelta rasa (2002), Es jauna būdama (2003) un Es čigāna meita biju (2014). Laiksnes ieskaņojumi atrodami tautas mūzikas izlasēs Sviests (2005) un Sviests 2 (2007), kā arī citos albumos.

Video


A / B / C / D / E / F / G / H / I / J / K / L / M / N / O / P / R / S / T / V / Z