etno_fb_cover

JOIKAS un DAINAS 2015

Sviests – tā ir tīra manta, labākais, ko no piena var pagatavot. Mūsu margarīna laikmetā aicinām apzināties un atgriezties pie laika pārbaudījumu izturējušām, īstām vērtībām, kuras varam baudīt un ar kurām varam lepoties.Sviests tradicionāli tiek iegūts čaklā un rūpīgā darbā, kuļot pienu un krējumu, kamēr atdalās nevajadzīgais un paliek tikai pats vērtīgākais.

Tāpat arī mūzikas grupas, kuras spēlē Sviestā, pēta un vētī seno, traditionālo mūziku un kuļ un kuļ, kamēr atdalās pats vērtīgākais un rodas tajā brīdī aktuālais un pilnīgi nedzirdētais.

Senāk sviests bija viena no Latvijas eksportprecēm, kuras sūtījām uz citām valstīm un ar kuru lepojāmies.

Sviestam ir arī nedaudz ironiska nozīme, jo vēl tagad saistībā ar dažādu etno-mūziku bieži sastopamies ar nostāju – „kas tas par sviestu!”, tad nu izņemam šiem cilvēkiem vārdus no mutes.

Etno-mūzikas izlase SVIESTS aizsākās 2005.gadā,un kopš tā laika ik pa diviem gadiem izdodam albumu Sviests, kurā tiek apkopots tas, kas tajā brīdī skan „post-folkloras” vidē.

2013. gadā sadarbībā ar Cēsu Kultūras un tūrisma informācijas centru Sviests izauga par vienas dienas festivālu – etno-eko festivāls Sviests – kurā Cēsu pilsētas svētku ietvaros vienas dienas laikā uzstājās Sviesta grupas un viesi, kā arī dažādi amatnieki un mākslinieki rāda, kā izmantot senas prasmes mūsdienās, kā arī dabīgus materiālus, lai pagatavotu sev ko noderīgu, garšīgu, vai skaistu. Šīs pārbaudītās vērtības – saskaņa ar savu dabisko un kultūras vidi – kura nodrošina augstu dzīves kvalitāti, vēlamies pavēstīt ar savām aktivitātēm, no kurām lielākā un redzamākā ir etno-eko festivāls SVIESTS.

No 2014. līdz 2015.gadam etno-eko festivāls Sviests bija daļa no EEA Granta kultūras apmaiņas projekta „Joikas un dainas”, kura ietvaros Sviests sadarbojās ar Norvēģijas sāmu festivālu ISOGAISA, apmainoties ar mūzikas grupām un amatniekiem, rīkojot koncertus un radošās darbnīcas, kurās latvieši varēja iepazīties ar sāmu amatniecību un mūziku, savukārt sāmi apguva latviešu traditionālās prasmes un dzirdēja dažādas latviešu mūzikas grupas.

2016.gadā jau tiek rīkots ceturtais etno-eko festivāls Sviests, kurā īpašie ārzemju viesi šoreiz ir mūsdienu etno-mūziķi no tuvākajiem kaimiņiem – Igaunijas, bet kurus mēs vēl arvien nepelnīti labi nepazīstam.


Etno-eko festivāla SVIESTS radošās darbnīcas

Amatu mājā Drabešos

2015.gada 21. līdz 24.jūlijs

(Amatu mājas un Drabešu internātpamatskolas telpās, Drabešu pag., Amatas nov.)

Darbnīcu noslēgums 25.jūlijā etno-eko festivālā SVIESTS Cēsīs, Cēsu pils dārzā.

Tradicionālu sāmu ādas somiņas izgavatošana


Geir Anders Hætta Berg // © Jordi NNVadītājs: Geir Anders Hætta Berg (Norvēģija)

Geir pavadībā katrs dalībnieks varēs izgatavot sev autentisku sāmu ādas somiņu, ko iespējams karināt pie jostas un ikdienā lietot. Geirs ir sāmu daiļamatnieks, kurš darbojas gan ar ādu, gan kokapstrādi.

Web // Facebook

Joikošana


Niko Mihkal Valkeapää // © Jordi NN Vadītājs: Niko Mihkal Valkeapää (Norvēģija)

Sāmu joikotājs, mūziķis no Norvēģijas.

Web // Facebook // Wikipedia

Kokles būvešana


Andris Roze // © Jordi NNVadītājs: Andris Roze (Latvija)

Andris Roze ir folkloras kopas Ore vadītājs un jau vairākus gadus būvē kokles un citus instrumentus, kā arī kaļ arheoloģiskās bronzas

4 dienu laikā intensīvā darbā būs iespēja sev izgatavot personīgo tradicionālo latviešu kokli.

Tradicionālās dūdu spēle iesācējiem


Māris Jēkabsons // © Jordi NNVadītājs: Māris Jēkabsons (Latvija)

Māris Jēkabsons spēlē dūdas vairāk kā piecpadsmit gadus. Šobrīd dūdu un bungu mūzikas grupas „Auļi” un senās mūzikas ansambļa „Trakula” dalībnieks. Ir piedalījies arī tādās ansambļos kā „Ludus” un „Olive Mess”, „Skandinieki” un citos projektos. Dūdu spēlēšanai nav nepieciešamas priekšzināšanas, vienīgi savas dūdas. Iemācīsieties, kā skaņot un spēlēt dūdas, dažādus vingrinājumus un spēlēšanas paņēmienus. Darbs notiks gan grupā, gan individuāli, iemācīsieties spēlēt pirmās tautas melodijas.

Ievads sāmu kultūrā un šamanisma ceremonijās


Ronald Kvernmo // © Jordi NN
Robert A Vars-Gaup // © Jordi NN
Hege Dalen // © Jordi NN

Vadītāji: Ronald Kvernmo, Robert A Vars-Gaup, Hege Dalen (Norvēģija)

Ronalds Kvernmo kopā ar Robert un Hege vadīs gan teorētiskas, gan praktiskas nodarbības, stāstot par dažādiem sāmu kultūras elementiem, kā arī par sāmu šamanisma izpausmēm, dažādu ceremoniju nozīmēm un to praktisku pielietojumu.

Dzīvošana un ēšana Drabešu internātskolā.
Katrā ievirzē paredzēti līdz 10 dalībnieku.
Dalībai ievirzēs nav nepieciešamas priekšzināšanas, jābūt vismaz 18 gadus vecam un patstāvīgām, gatavam aktīvi līdzdarboties.

Dalība, ēdināšana un dzīvošana ir bez maksas.

Pieteikties var uz VIENU ievirzi.


Joikošanu vai dūdu spēli var apvienot ar ievadu Sāmu kultūrā.

Sīkākai informācijai lūdzu sazinieties:

Daina Zalāne // © Jordi NNDaina Zalāne

2915 6686
lauska@lauska.lv
www.joikasundainas.lv
www.lauska.lv

 

 


logo eea grantskm_logo_krasains

Projekts „Joikas un dainas” tiek finansēts no Eiropas ekonomiskās zonas finanšu instrumenta programmas LV04 „Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana” neliela apjoma grantu shēmas „Kultūras apmaiņa”.