sviests 2013


Sviests – tā ir tīra manta, labākais, ko no piena var pagatavot. Mūsu margarīna laikmetā aicinām apzināties un atgriezties pie laika pārbaudījumu izturējušām, īstām vērtībām, kuras varam baudīt un ar kurām varam lepoties.Sviests tradicionāli tiek iegūts čaklā un rūpīgā darbā, kuļot pienu un krējumu, kamēr atdalās nevajadzīgais un paliek tikai pats vērtīgākais.

Tāpat arī mūzikas grupas, kuras spēlē Sviestā, pēta un vētī seno, traditionālo mūziku un kuļ un kuļ, kamēr atdalās pats vērtīgākais un rodas tajā brīdī aktuālais un pilnīgi nedzirdētais.

Senāk sviests bija viena no Latvijas eksportprecēm, kuras sūtījām uz citām valstīm un ar kuru lepojāmies.

Sviestam ir arī nedaudz ironiska nozīme, jo vēl tagad saistībā ar dažādu etno-mūziku bieži sastopamies ar nostāju – „kas tas par sviestu!”, tad nu izņemam šiem cilvēkiem vārdus no mutes.

Etno-mūzikas izlase SVIESTS aizsākās 2005.gadā,un kopš tā laika ik pa diviem gadiem izdodam albumu Sviests, kurā tiek apkopots tas, kas tajā brīdī skan „post-folkloras” vidē.

2013. gadā sadarbībā ar Cēsu Kultūras un tūrisma informācijas centru Sviests izauga par vienas dienas festivālu – etno-eko festivāls Sviests – kurā Cēsu pilsētas svētku ietvaros vienas dienas laikā uzstājās Sviesta grupas un viesi, kā arī dažādi amatnieki un mākslinieki rāda, kā izmantot senas prasmes mūsdienās, kā arī dabīgus materiālus, lai pagatavotu sev ko noderīgu, garšīgu, vai skaistu. Šīs pārbaudītās vērtības – saskaņa ar savu dabisko un kultūras vidi – kura nodrošina augstu dzīves kvalitāti, vēlamies pavēstīt ar savām aktivitātēm, no kurām lielākā un redzamākā ir etno-eko festivāls SVIESTS.

No 2014. līdz 2015.gadam etno-eko festivāls Sviests bija daļa no EEA Granta kultūras apmaiņas projekta „Joikas un dainas”, kura ietvaros Sviests sadarbojās ar Norvēģijas sāmu festivālu ISOGAISA, apmainoties ar mūzikas grupām un amatniekiem, rīkojot koncertus un radošās darbnīcas, kurās latvieši varēja iepazīties ar sāmu amatniecību un mūziku, savukārt sāmi apguva latviešu traditionālās prasmes un dzirdēja dažādas latviešu mūzikas grupas.

2016.gadā jau tiek rīkots ceturtais etno-eko festivāls Sviests, kurā īpašie ārzemju viesi šoreiz ir mūsdienu etno-mūziķi no tuvākajiem kaimiņiem – Igaunijas, bet kurus mēs vēl arvien nepelnīti labi nepazīstam.


27.jūlijā no plkst.12.00 līdz 18.00. Cēsu pils dārzā

12.00 – 15.00

Pērkonvīri

Pērkonvīros apvienojušies talantīgi perkusionisti, kuri izmanto visdažādākos instrumentus un citus rīkus, lai caur ritmiskām skaņām apvienojumā ar vēl citiem, melodiskiem instrumentiem, izstāstītu savu īpašo stāstu.

Vairāk informācijas


Tarkšķi

Bērnu un jauniešu grupa no Iecavas Zemgalē, kura jau desmit gadus dzied un spēlē jautras latviešu tautas dziesmas un rotaļas bērniem par dzīvi laukos, dažādiem dzīvniekiem un gadskārtām.

Vairāk informācijas


Miglas Asni

Post-folk / folkmūzikas grupa, kurā apvienojušies mūziķi no dažadām zināmām, gan mazāk pazīstamām muzikālām apvienībām. Bass, čells, vijole, kokle, bungas un skanīgas meiteņu un puišu balsis – world music jeb latviešupostfolklora. Šī kolektīva izpildījumā tautas mūzikai tiek piešķirts šodienas skanējums, lai uzrunātu klausītājus un izpaustu sevi atbilstoši aktuālajai situācijai sabiedrībā.

Vairāk informācijas


15.30 – 18.00

Vētras Saites

Vētras Saites spēlē instrumentālus skaņdarbus, izmantojot vokāla elementus. Latvītes Podiņas īpašais instruments – elektriskā kokle kopā ar Ģirta Pavēņa ģitāru veido grupas fotoambiento kamermūzikas noskaņu.

Vairāk informācijas


SulA

Postfolkloras grupa, kurā apvienojušies Rīgā studējoši jaunieši. Reiz satiekoties folkklubā ALA viņi nolēma kopīgi muzicēt, ļaujot katram izpaust savus īpašos talantus.

„“sulA ari ira Alus” – tāda ir arī mūsu mūzika – no abām pusēm lasāma

Vairāk informācijas


Vienlaicīgi pils dārzā radoši rosīsies amatnieki un mākslinieki.

Piedalās:

Jaunpiebalgas vides mākslas studija ar interaktīvām mūsdienu vides mākslas instalācijām un aktivitātēm

Folkloras kopa no Lēdurgas „Putni” ar rotaļām un spēlēm bērniem un ģimenēm

Tautas Lietišķās Mākslas studija „Ērgļi” ar dzijas krāsošanas radošo darbnīcu

Līgatnes amatnieki ar izstrādājumiem un lietišķās mākslas paraugdemonstrējumiem

Tradicionālās kultūras iniciatīvu centrs „KasTe” ar Sviesta kulšanas un maizes cepšanas paraugdemonstrējumiem

Starpnozaru mākslas grupa SERDE no Aizputes ar Akmeņu alus darīšana

Jauniešu organizācija „Nītaureņi”

„Cirks pa rubli” ar klauniem, akrobātiem un triku meistariem mūzikas starplaikos

Ēdināšanu nodrošina Braslas krogs

Ieeja brīva


Festivāla noslēgums Cēsu pils estrādē

21.00

Otava Yo

Muzikantu apvienība no Sanktpēterburgas Krievijā, kuru draudzības un radniecības saites saista ar Latviju. Grupai raksturīga prieka un humora pilna pieeja savam krievu un arī padomju laiku muzikālajam mantojumam. Pārsvarā grupa spēlē un dzied tradicionālas krievu dziesmas, bet ļaujas iedvesmai arī no kaimiņvalstu muzikālām ietekmēm.

Vairāk informācijas

Ieeja 1 Ls