JOIKAS un DAINAS 2014
Festivāla laikā uz skatuves kāpa folkloras un seno cīņu kopa Vilkači, Oskara Patjanko kapela un Nepieradinātā Folka Orķestris no Latvijas, savukārt no Norvēģijas – sāmu grupas Bålfolket un Piera Somby Band, kuri ļāva izbaudīt tradicionālo sāmu dziedāšanas veidu – joikošanu – apvienojumā ar mūsdienīgu mūzikas pavadījumu. Bija iespēja arī apskatīt un klausīties iepriekšējā nedēļā radošajās darbnīcās izgatavotās sāmu šamaņu bungas, aptaustīt austās celaines, satikt koklētājus un joikotājus.
Visas dienas garumā jau no plkst. 11.00 visā pils dārza teritorijā rosījās amatnieki un mākslinieki, kuri rādīja, kā radošā veidā no dabīgiem un tradicionāliem materiāliem iespējams sev izgatavot ko noderīgu, garšīgu vai skaistu. Notika dzijas krāsošana, svilpaunieku darināšana, vīžu pīšana, kafijas grauzdēšana un alus brūvēšana, Pirts Skola piedāvāja sauso pērienu, pie Ievas Dāboliņas „Ieviņu darbnīcā” varēja izgatavot sev lelli, bet instrumentu meistars Raitis Sondors rādīja kā remontēt mūzikas instrumentus, tostarp senās Vidzemes ermoņikas „Ieviņas”. Folkloras kopa „Putni” vadīja radošas nodarbības bērniem – rotaļas un siena figūru gatavošanu. Tradicionālo iniciatīvu centrs „Kaste” kūla sviestu un notika vēl dažādas citas aktivitātes.
Ieeja uz dienas pasākumiem ir brīva.
Etno-eko festivāla „Sviests” noslēgums notika plkst. 22.00 Cēsu pils parkā ar dūdu un bungu grupas „Auļi” koncertu. Biļetes uz koncertu 3 EUR.
Etno-eko festivāls Sviests tiek rīkots sadarbībā ar „Cēsu Kultūras un Tūrisma centru” un Tradicionālās kultūras iniciatīvu centru „KasTe”, to atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.
Kultūras menedžmenta centrs „Lauska” realizē projektu „Joikas un dainas” no 2014. līdz 2015. gadam kura ietvaros no 2014. līdz 2015. gadam paredzēta muzikantu un mākslinieku apmaiņa starp etno-eko festivālu „Sviests” Cēsīs, Latvijā un sāmu šamaņu festivālu „Isogaisa” Lavangenā, Norvēģijā. Projekts tiek finansēts no Eiropas ekonomiskās zonas finanšu instrumenta programmas LV04 „Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana” neliela apjoma grantu shēmas „Kultūras apmaiņa”, kuru finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija.
Darbnīcu noslēgums 26.jūlijā etno-eko festivālā SVIESTS Cēsīs, Cēsu pils dārzā.
BÅLFOLKET
(Norvēģija)
Balfolket uzstāšanās Etno-eko festivālā “Sviests” 2014. gada 26. jūlijā. Video – divi priekšnesumi no uzstāšanās.
Balfolket mājaslapa: http://www.baalfolket.com
Balfolket mūzika un video vietnē YouTube
Balfolket klausītājiem un atbalstītājiem sociālajā tīklā Facebook
Oskara Patjanko kapela
(Latvija)
Oskara Patjanko kapelas uzstāšanās Etno-eko festivālā “Sviests” 2014. gada 26. jūlijā.
Video no uzstāšanās – “Reilenders” un “Zī Zuzanna”.
VILKAČI
(Latvija)
Folkloras kopas “Vilkači” uzstāšanās Etno-eko festivālā “Sviests” 2014. gada 26. jūlijā.
Video no uzstāšanās – “Karā iešu es māmiņ”.
Vilkaču mājaslapa: http://www.vilkatis.lv
Folkloras kopa “Vilkači” klausītājiem un atbalstītājiem sociālajā tīklā Facebook
Folkloras kopā “Vilkači” sociālajā tīklā Draugiem.lv
Nepieradinātā Folka Orķestris
(Latvija)
Nepieradinātā Folka Orķestra uzstāšanās Etno-eko festivālā “Sviests” 2014. gada 26. jūlijā.
Video no uzstāšanās – “Taurenis, vista un gailis”, “Nemirstība, kalējs un zelta zivs”, “Kalns, no kura var redzēt visu pasauli”.
Nepieradinātā Folka Orķestra mūzika un video vietnē YouTube
Nepieradinātā Folka Orķestra mūzika vietnē SoundCloud
Nepieradinātā Folka Orķestris sociālajā tīklā Facebook
Nepieradinātā Folka Orķestris sociālajā tīklā Draugiem.lv
Šamaņu bungu izgatavošanas darbnīca
Vadītājs: Cato Nystad (Norvēģija)
Cato pavadībā katrs dalībnieks varēja izgatavot pats savas autentiskas sāmu šamaņu bungas. Cato stāstīja par šamaņu bungu nozīmi un pielietošanu, par to, kā sadarboties ar dabas spēkiem un atvērtu sirdi gūt prieku no tiem. Cato Nystad ir ilgi studējis sāmu kultūru un piedalījies padziļinātās ceremonijās ar mērķi atvērt savu sirdi priekam. Viņam ir arī ilggadīga pieredze autentisku sāmu šamaņu bungu izgatavošanas darbnīcu vadīšanā.
Joikošana
Vadītāji: Ingor Ante Ailu Gaup un Piera Jovnna Somby (Norvēģija)
Ailup ir viens no labākajiem joikotājiem pasaulē. Viņš mācīja kā joikot un kā šo sāmu dziedāšanas tehniku izmantot, piemēram, šūpuļdziesmās un kā joikot vēju un citas dabas skaņas.
Piera Somby ir pieredzējis sāmu mūziķis un joikotājs. Viņš pastāstīja par seno pirmskristietības laika sāmu šamaņu reliģiju un joikošanas un šamaņu bungu nozīmi un pielietojumu tajā.
Celošana
Vadītāja: Viktorija Sīviņa (Latvija)
Čertu dienu laikā bija iespēja uzzināt celu audumu un celaiņu vēsturi, to paveidus, lietojumu un izplatību Latvijā. Katru dienu bija iespēja praktiskā nodarbībā noaust citu celaines paveida paraugu. Darbam nepieciešamie materiāli tika nodrošināti.
Tradicionālās kokles spēle iesācējiem
Vadītāji: Tālis Karlsons un Adele Grunte (Latvija)
Nav nepieciešamas priekšzināšanas, vienīgi sava 9-13 stīgu tradicionālā kokle. Mācību materiāls – V.Muktupāvels „Kokļu spēles pašmācība” – nodrošināts. Nodarbībā māca kā uzskaņot kokli, spēlēt pamata akordus un dažādus spēlēšanas paņēmienus. Darbs gan grupā, gan individuāli, lai iemācītos spēlēt pirmās tautas melodijas.
Joikošanu un kokļu spēli iespējams apvienot!