ETNO-EKO FESTIVĀLS SVIESTS 2015


No 2014. līdz 2015. gadam etno-eko festivāls Sviests bija daļa no EEA Granta kultūras apmaiņas projekta „Joikas un dainas”, kura ietvaros Sviests sadarbojās ar Norvēģijas sāmu festivālu ISOGAISA, apmainoties ar mūzikas grupām un amatniekiem, rīkojot koncertus un radošās darbnīcas, kurās latvieši varēja iepazīties ar sāmu amatniecību un mūziku, savukārt sāmi apguva latviešu traditionālās prasmes un dzirdēja dažādas latviešu mūzikas grupas.


Elin Kåven Àlgu

(Norvēģija)

Elin Kåven mūzika aizved mūs uz arktiskajām sfērām – ziemeļtautas Sāmu folklorā un mitoloģijā. Viņa pati iemieso Ziemeļvalstu mitoloģiskos tēlus un viņas koncertus sauc par muzikālām pasakām. Viņas mūzika ievieš mierīgu, meditatīvu un ambientu noskaņu, kurā ir tomēr iejaukts Poproks, Pasauleas un Folka žanri, kuri padara viņas izpausmes brīvas un orgāniskas. Žanrs: Arktiskais Folkpops


DĀRDI

Folkgrupa DĀRDI ir astoņu jauniešu apvienība, kurus vieno folkmūzika un vēlme tautasdziesmas atskaņot mūsdienīgā veidā, tās aranžējot nelielā blūza, roka, kā arī citu tautu mūzikas noskaņu ietekmē. Grupai 2015. gada augustā apritēs 4 gadi.


Austrumkalns

Latviešu folkloras grupu Austrumkalns 2011. gadā dibināja četras otrās paaudzes Anglijā dzimušas latviešu meitenes. Uzaugušas kopā Londonā muzikālās ģimenēs, māsas Karolīne un Andra Zobens‐East un Anna un Laila Grīnbergas vēlējās izteikt savu latviešu mūzikas un dziesmu mīlestību, tādēļ izveidoja folkloras grupu Austrumkalns. Austrumkalna mūzikas izpildījumiem piemīt tradicionāli elementi un principi, bet meitenes attīstījušas pašas savu īpatnējo stilu ar modernākiem instrumentiem un apdarēm. Pēdējos pāris gados meitenes ir daudz uzstājušās, ne tikai savās muzikālās mājās Londonas “Balzāmbārā”, bet arī citur Lielbritānijā, Dublinā, Briselē, un Latvijā. 2015. gada vasarā grupa spēlēja festivālā “Sviests”, un 2016. gadā Austrumkalnam bija liels prieks piedalīties “Laba Daba” festivālā. “Austrumkalns” spēlējas ar tradicionāliem elementiem, bet attīsta savu īpašo pieeju ar mūsdienīgiem instrumentiem un aranžijām. Grupai “Austrumkalns” dažādos koncertos piespēlē trīs bundzinieki: velsiešu perkusioniste Hannah Beynon, Londonas latviešu aprindās labi pazīstamais koklētājs Jēkabs Zariņš, kā arī Kanādas latvietis Toms Svilāns, kurš šobrīd dzīvo Londonā.


Zari

„Zari” jau vairākus gadus darbojas Liepājā un tās dalībnieki postfolkloras žanrā ir labi zināmi mūziķi. Vairāki dalībnieki ir muzicējuši kopā jau ilgus gadus vēl pirms „Zaru” izveidošanas. „Zari” par pamatu ir izvēlējušies latviešu tautasdziesmas melodijas, kuras aranžēdami piešķir jau zināmiem tekstiem neparastu skanējumu, izmantojot dažādus elektroniskos instrumentus kopā ar tradicionāliem akustiskiem instrumentiem, piemēram, stabulēm, akordeonu, akustisko ģitāru. Grupa meklē mūzikā un tautasdziesmās jaunas dimensijas, raksturīgākas mūsu laikmetam, mūsu pašu iekšējam un ārējam ritmam. Grupas mērķis ir izveidot ausīm un sirdīm tīkamu muzikālu sintēzi, kas radīta ar elektroniku un dzīvajiem instrumentiem. Kaut arī grupa sēž vienā kokā, tomēr katrs uz sava zara, jo katrs dalībnieks ienes mūzikā citas vēsmas, tāpēc arī nosaukums – „Zari”.


Etno-eko festivāla SVIESTS 2015 radošās darbnīcas

SĀMU AMATNIECĪBA • JOIKOŠANA • KOKLES • DŪDAS • ŠAMAŅI

Amatu mājā “Drabešos” 2015.gada no 21. līdz 24. jūlijam


Darbnīcu noslēgums 25.jūlijā etno-eko festivālā SVIESTS Cēsīs, Cēsu pils dārzā.

Dzīvošana un ēšana Drabešu internātskolā. Katrā ievirzē paredzēti līdz 10 dalībnieku.
Dalībai ievirzēs nav nepieciešamas priekšzināšanas, jābūt vismaz 18 gadus vecam un patstāvīgām, gatavam aktīvi līdzdarboties.
Dalība, ēdināšana un dzīvošana ir bez maksas.
Pieteikties var uz VIENU ievirzi. Joikošanu vai dūdu spēli var apvienot ar ievadu Sāmu kultūrā.


Tradicionālu sāmu ādas somiņas izgavatošana

Vadītājs: Geir Anders Hætta Berg (Norvēģija)

Geir pavadībā katrs dalībnieks varēs izgatavot sev autentisku sāmu ādas somiņu, ko iespējams karināt pie jostas un ikdienā lietot. Geirs ir sāmu daiļamatnieks, kurš darbojas gan ar ādu, gan kokapstrādi.


Joikošana

Vadītāja: Niko-Mihkal Valkeapää (Norvēģija)

Niko-Mihkal Valkeapää ir Norvēģijas sāmu pārstāves, kuras dzīvo Norvēģijas ziemeļos aiz polārā loka. Viņas iemācīs joikošanas tehnikas un kā šo sāmu dziedāšanas veidu izmantot, piemēram, šūpuļdziesmās, kā joikot vēju un citas dabas skaņas.

Joikošanu vai dūdu spēli var apvienot ar ievadu Sāmu kultūrā.


Kokles būvešana

Vadītājs: Andris Roze (Latvija)

Andris Roze ir folkloras kopas Ore vadītājs un jau vairākus gadus būvē kokles un citus instrumentus, kā arī kaļ arheoloģiskās bronzas rotas.
4 dienu laikā intensīvā darbā būs iespēja sev izgatavot personīgo tradicionālo latviešu kokli.


Tradicionālās dūdu spēle iesācējiem

Vadītājs: Māris Jēkabsons (Latvija)

Māris Jēkabsons spēlē dūdas vairāk kā piecpadsmit gadus. Šobrīd dūdu un bungu mūzikas grupas „Auļi” un senās mūzikas ansambļa „Trakula” dalībnieks. Ir piedalījies arī tādās ansambļos kā „Ludus” un „Olive Mess”, „Skandinieki” un citos projektos. Dūdu spēlēšanai nav nepieciešamas priekšzināšanas, vienīgi savas dūdas. Iemācīsieties, kā skaņot un spēlēt dūdas, dažādus vingrinājumus un spēlēšanas paņēmienus. Darbs notiks gan grupā, gan individuāli, iemācīsieties spēlēt pirmās tautas melodijas.

Joikošanu vai dūdu spēli var apvienot ar ievadu Sāmu kultūrā.


Ievads sāmu kultūrā un šamanisma ceremonijās

Vadītāji: Ronald Kvernmo, Robert Gaupp, Hege Dalen (Norvēģija)

Ronalds Kvernmo kopā ar Robert Gaupp un Hege Dalen vadīs gan teorētiskas, gan praktiskas nodarbības, stāstot par dažādiem sāmu kultūras elementiem, kā arī par sāmu šamanisma izpausmēm, dažādu ceremoniju nozīmēm un to praktisku pielietojumu.

Joikošanu vai dūdu spēli var apvienot ar ievadu Sāmu kultūrā.


Viesmākslinieki

Vadītāji: Elin Kåven (Norvēģija)

Elin Kåven mūzika aizved mūs uz arktiskajām sfērām – ziemeļtautas Sāmu folklorā un mitoloģijā. Viņa pati iemieso Ziemeļvalstu mitoloģiskos tēlus un viņas koncertus sauc par muzikālām pasakām. Viņas mūzika ievieš mierīgu, meditatīvu un ambientu noskaņu, kurā ir tomēr iejaukts Poproks, Pasauleas un Folka žanri, kuri padara viņas izpausmes brīvas un orgāniskas. Žanrs: Arktiskais Folkpops