Iznāk „Tarkšķu mandolīnistu” pirmais albums „Smukā meitiņ’”


Foto: Sandis Karelis

„Tarkšķu mandolīnisti” ir daudzskaitlīgās bērnu un jauniešu folkloras kopas „Tarkšķi” no Iecavas „jaunākā māsiņa”, kas pēdējo gadu laikā īpašu uzmanību pievērš jaukajam strinkšķinājamajam instrumentam mandolīnai, to spēlējot gan mandolīnistu ansamblī, gan iekļaujot kapelā kopā ar vijolēm, akordeonu, ģitāru, basi un citiem instrumentiem.  „Tarkšķu mandolīnisti” spēlē un dzied 20. gadsimta sākumā un vidū Zemgalē skanējušas jestras ziņģes un dančus. Mandolīnu skanējumu papildina arī citi tautas mūzikas instrumenti. Ierakstā piedalījušies 9-19 gadus veci jaunie mandolīnisti.

Mandolīna kā instruments latviešu folkloras kustībā kādu laiku bija nepelnīti piemirsusies, kaut arī vēl 19. un 20. gadsimtā visā Eiropā populāri bija veseli mandolīnu orķestri. Tomēr pēdējos gados šis instruments ir atkal iekļāvies dažādu tautas mūzikas kopu repertuārā, notiek mandolīnu spēles apmācības un veidojas jauni ansambļi. Šī instrumenta smalkā un vienlaicīgi ļoti sadzirdamā skaņa ļauj tam iekļauties kapelu sastāvos kopā ar citiem instrumentiem, vai arī veidot tīrus mandolīnu ansambļus, kuros izspēlēt sen un ne tik sen populārus skaņdarbus.

Līdz pat 20.gadsimta 50. gadiem Iecavā darbojās mandolīnu orķestris un „Tarkšķu mandolīnisti” cer šo tradīciju atkal atdzīvināt. Arī ansambļa vizuālais tēls ir pietuvināts pagājušā gadsimta vidus modes tendencēm.

Albuma „Smukā meitiņ’” ieskandināšana notiks 12. maijā Naivajā brīvdabas mūzikas festivālā „Āboļdārzs”, kurš notiks Gaismas ābeļdārzā Bārbeles pagastā, Vecumnieku novadā. Ieeja no plkst. 12. Koncerti no 13.30 līdz 24.00.

Biļetes pieejamas https://www.ticketshop.lv/site/events/view/2583 vai pie ieejas.

Albums iznācis ar Iecavas novada un Balticovo laipnu atbalstu.